16SVPC39MV
Mfr.Part #
16SVPC39MV
Datasheet
16SVPC39MV
Description
CAP ALUM POLY 39UF 20% 16V SMD
Stock
633
Capacitance :
39 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
27mOhm
Features :
Impedance :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency :
2.35 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
117.5 mA @ 120 Hz
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
16 V
Datasheets
16SVPC39MV
Basic Instructions
    CAP ALUM POLY 220UF 20% 6.3V SMD
    CAP ALUM POLY 100UF 20% 16V SMD
    CAP ALUM POLY 330UF 20% 6.3V SMD
    CAP ALUM POLY 150UF 20% 4V SMD
    CAP ALUM POLY 22UF 20% 16V SMD
    CAP ALUM POLY 47UF 20% 6.3V SMD
    CAP ALUM POLY 100UF 20% 6.3V SMD
    CAP ALUM POLY 47UF 20% 10V SMD
    CAP ALUM POLY 22UF 20% 35V SMD
    CAP ALUM POLY 120UF 20% 20V SMD